UROCZYSTOŚĆ POD POMNIKIEM F. CHOPINA – PATRONA SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 3

W poniedziałek tj. 09.09.2019 r. minęła 75 rocznica przewiezienia urny z sercem Fryderyka Chopina z Warszawy do Milanówka. Społeczność szkolna Szkoły Podstawowej nr 3 im. F. Chopina wspaniale uczciła to wydarzenie. Ze szkoły wyruszył uroczysty pochód wszystkich nauczycieli i uczniów w strojach galowych z pocztem sztandarowym na czele. Na miejscu zebrano się wokół popiersia wielkiego kompozytora znajdującego się na terenie parafii p.w. św. Jadwigi. W podniosłej atmosferze odśpiewano hymn szkoły, którego słowa nawiązują do sylwetki F. Chopina.

Uroczystość uświetnili swoją obecnością Burmistrz Miasta Milanówka Piotr Remiszewski oraz proboszcz parafii św. Jadwigi ks. kanonik Grzegorz Jaszczyk. Wszyscy zebrani z wielką uwagą wysłuchali Ks. Proboszcza, który w przepięknych słowach opowiedział dzieje urny z sercem Chopina z wielką historią w tle. We wrześniu 1944 r. w czasie Powstania Warszawskiego urna znajdująca się w kościele św. Krzyża w Warszawie, narażona na niebezpieczeństwo zniszczenia, 9 września została wywieziona do Milanówka do parafii św. Jadwigi. W 96 rocznicę śmierci Fryderyka Chopina, 17 października 1945 r. urna powróciła do kościoła św. Krzyża w Warszawie. Tam odbyło się ponowne, uroczyste wmurowanie jej w filar kościoła, gdzie pozostaje do dziś.

Na koniec zebrani wysłuchali fragmentu utworu F. Chopina, w czasie którego pan Burmistrz oraz uczniowie złożyli kwiaty pod pomnikiem kompozytora i patrona „trójki”.

SP nr 3 w Milanówku