OBCHODY 100 ROCZNICY ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI PRZEZ POLSKĘ W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 3

Rok 2017/2018 został ogłoszony przez Ministerstwo Edukacji Narodowej „Rokiem dla Niepodległej”. W związku z tym w naszej szkole zostało przeprowadzonych wiele inicjatyw, których finał miał miejsce 9 listopada 2018 roku w czasie głównych obchodów tego doniosłego święta.

Pierwszym działaniem, było ogłoszenie konkursu na logo szkoły, które miało zdobić wszystkie dokumenty i gazetki szkolne. Przepiękny projekt ucznia III klasy gimnazjum Jana Chodorowskiego stał się wizytówką naszej placówki.

Następnie ogłoszono międzyszkolny konkurs plastyczny, literacki i historyczny „Drogi Polaków do Wolności”. Celem konkursu było kształtowanie postaw patriotycznych wśród najmłodszych mieszkańców naszego miasta. Dodatkowo istotne jest upowszechnianie wiedzy z zakresu historii i tradycji narodowych Polski oraz podtrzymywanie tradycji narodowej, pielęgnowanie polskości, a także budowanie świadomości narodowej i obywatelskiej.

Konkurs skierowany był do uczniów milanowskich szkół podstawowych z klas VI-VII z uwzględnieniem klasy II gimnazjum. Przepiękne prace plastyczne, krótkie formy literackie czy filmik o treści patriotycznej zostały zaprezentowane i nagrodzone podczas uroczystej akademii.

Przygotowania do akademii trwały kilka tygodni, jednak scenariusz powstał dużo wcześniej. Został napisany przez p. Małgorzatę Paduch – nauczyciela j. polskiego i Monikę Pierzycką – nauczycielkę historii i wziął udział w Ogólnopolskim Konkursie „Moja Niepodległa” organizowanym prze Instytut Pamięci Narodowej pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Wspaniała uroczystość kończąca obchody tego ważnego dla Polaków wydarzenia, miała miejsce 9 listopada. Przede wszystkim nagrodzono finalistów międzyszkolnego konkursu „Polaków Drogi do Niepodległości”. Następnie uczniowie zaprezentowali poruszającą inscenizację, całość dopełnił chór szkolny pod kierunkiem p. Elżbiety Dąbrowskiej. Dekoracje wykonały p. Romualda Jurkiewicz i p. G. Kubala-Mazur.

Uczniowie ubrani w stroje galowe, zaproszeni nauczyciele którzy mieli przypięte kotyliony wykonane przez dzieci w świetlicy szkolnej, uwagą i skupieniem treści przekazane podczas uroczystości.

Monika Pierzycka

Nauczyciel Historii i WOS