Muzyczny konkurs profilaktyczny

Muzyczny konkurs profilaktyczny ujawnił talenty w „Trójce” !

„Patrzysz w lustro, widzisz szarą rzeczywistość./Wszędzie pusto, nie wiesz, ile warte jest to wszystko./   Na co ci to przyszło” – śpiewają dziewczyny z klasy pierwszej gimnazjum, a słuchacze, gdyby nie wiedzieli, co to za koncert, zaskoczeni mogliby zastanawiać się, dlaczego dzieciaki wyskakują z takim tekstem.

Jakby tego było mało, trzecioklasiści dokładają: „Jedno życie, a w nim tak wiele trudu, wiele ran./ Zginąć czy żyć, już nie wiesz sam” – tak śpiewa wokalistka zespołu The Srush.

Kolejny wykonawca w prezentowanym utworze pyta: „Tworzysz chwilowy raj, by zaraz poczuć piekło, znasz to?”

No tak! Młodzi – gniewni! Wynaleźli teksty – pesymistyczne, zbuntowane. Śpiewają je z upodobaniem jak „ prorocy gniewnych lat” każdego pokolenia.

Kilka poruszonych osób pyta szeptem o pochodzenie tych słów. Skąd te teksty, trafne, poruszające, dosyć mocne? „Wykonawcy są autorami. Dzieciaki same to napisały” –   wyjaśniają z dumą Anna Piekarska – pedagog szkolny i Marta Ziglińska – psycholog, organizatorki szkolnego konkursu dla gimnazjalistów.

W ramach realizacji Programu Profilaktycznego w ZSG nr 3 odbywają się różnego rodzaju zajęcia. Ogłoszono także konkurs na utwór muzyczny, konkurs pod hasłem: „Śpiewasz, grasz, rymujesz, nie bierzesz, nie próbujesz...”

Zgłosili się uczniowie z kilku klas, między innymi wykonawcy, którzy po raz pierwszy znaleźli się na scenie i przede wszystkim musieli pokonać tremę.

Nasi debiutanci to Ada Zalewska i Ania Boguszewska oraz Piotr Bogusz, który zdobył ogromną sympatię publiczności, a także jury, w składzie którego oprócz organizatorek znalazły się nauczycielki języka polskiego ( Małgorzata Paduch i Katarzyna Drzewiecka ) oraz przedstawiciele młodzieży: Patrycja Bieszke, Karolina Sowa, Sebastian Czekaj, Jakub Zawrzykraj.

Ada i Ania stworzyły duet i to ich słowa otwierają niniejszy tekst. Dziewczyny dalej śpiewały: „Myślisz, że czas coś zmienić i że ktoś w końcu cię doceni. / Sam z upadku musisz się podnieść, / Nowej porażki nie będziesz mógł znieść”.

I wreszcie: „Morał tej piosenki jest krótki i zwięzły. / Nie skończ jak osoby, które w tym ugrzęzły”(...) / Bardzo ciebie proszę, traktuj to poważnie / i ostrożnie z tym szajsem !”

Piotr, także autor słów piosenki, już od początku przestrzega: „Ty, pomyśl, chcesz na starcie rozwalić sobie przyszłość? / Wziąłeś raz, weźmiesz drugi i to jest oczywistość, / Uciekając od problemów albo gorzej – dla szpanu / Przez to tracisz wszystko, weź się zastanów ! / Tylko tym razem nie będzie tak łatwo. / To będzie najtrudniejszy test. / Nie skończy się to pouczeniem, swobodną gadką (...)”.

Tekst Piotrka porusza do samego końca: „Walicie igłą po kablach ? / I niejednego stąd Bóg już zabrał, bo koleś na „raj” się nabrał (...) / To będzie twój pogrzeb, lecz pamiętaj, że ja i moja ekipa nie lubimy twych łapówek. / Do narkotyków to nie jest zachęta, to będzie dla ciebie pochówek. / Przyjdzie ze mną ekipa i cały Milanówek.”

Oczywiście nie mogło zabraknąć weteranów szkolnej sceny – duetu Natalii Ochmańskiej i Natalii Zalewskiej oraz rockowego zespołu The Srush w składzie: Sandra Rudnicka – wokal, Cyprian Noiński -Witaszek – gitara basowa, Grzegorz Kopeć – gitara, Bartosz Trojanowski –

- gitara i Dawid Borkowski – perkusja.

Wszyscy wykonywali własne teksty. Natalie przygotowały ciekawą aranżację, śpiewały na głosy: „Choć bywa czasem tak – bywa tak / Że człowiekowi czegoś brak – czegoś brak.   Miłość, tęsknota, tani gest – tani gest / Kiedyś zrozumiesz, ile to warte jest / Bo to jak kłócić się ze swoim echem / Bo to jak oddychać czyimś oddechem / W życiu niejedną złamiesz zasadę / Trzeba być silnym, by zawsze dać sobie radę. / Bo uśmiech jest gorętszy od słońca.

Wiem, że warto zaczynać nawet od końca / Byleby dojść do wyznaczonych celów / Przecież do byle kogo nie powiesz przyjacielu (...)”

I na koniec mocne uderzenie. Zabrzmiały rockowe gitary, zadudniły bębny i przy tym akompaniamencie dał się słyszeć głos wokalistki: „Przestań brać, przecież nie chcesz takim jak oni się stać. / Zostaw ich i w przyszłość patrz. / Właśnie dziś zacznij żyć / Odrzuć na bok to, co złe (...)”

Jak na konkurs przystało, po występach wszystkich wykonawców wręczono dyplomy uznania i nagrody rzeczowe ufundowane przez Punkt Konsultacyjny  i Informacyjny dla Osób Uzależnionych i ich Rodzin przy Urzędzie Miasta Milanówek.

Podsumowano dokonania twórców tekstów piosenek, brawom nie było końca.

Mimo dobrej zabawy, a właściwie przy jej okazji, pozostawiamy w pamięci przesłania młodych autorów, powtarzając za Piotrem Boguszem: „ (...) ten przyjaciel okaże się wrogiem, dostałeś jedno życie, więc na głupoty go nie zmarnuj (...)”

Katarzyna  Drzewiecka