Jesteś tutaj: Start / O szkole

O szkole

Początki Szkoły Podstawowej nr 3 sięgają roku szkolnego 1933 r., kiedy, dzięki staraniu Towarzystwa Oświatowego, przy Prywatnym Gimnazjum w Milanówku utworzona została prywatna sześcioklasowa Szkoła Powszechna. Początkowo mieściła się w małym budynku obok gimnazjum przy ul. Spacerowej 3. Później, około 1935 r., została przeniesiona do willi "Kresy" przy ulicy Słowackiego. Kierownikiem szkoły była pani Zofia Fiedorowicz nauczycielka matematyki. W czasie II Wojny światowej, mimo wielu przeciwności, szkoła istniała, ale większość zajęć odbywała się na tajnych kompletach w prywatnych mieszkaniach. Po odzyskaniu niepodległości mieściła się w budynku przy ul. Spacerowej 3. W dniu 1 września 1948 r. została upaństwowiona i oznaczona numerem 3. Rejon szkoły objął zachodnią część Milanówka. Ze względu na zwiększającą się liczbę dzieci Szkoła Podstawowa nr 3, otrzymała w 1951 r. dodatkowy lokal przy ul Słowackiego 6. Kolejny dodatkowy lokal przydzielono w 1957r. przy ul. Wielki Kąt, obejmując go uzyskano upragniona salę gimnastyczną, ponadto dwie dodatkowe salę lekcyjne, bibliotekę i gabinet lekarski. Kierownikiem był p. Stefan Lisiecki, a po jego śmierci, przez następne dziesięć lat p. Jan Ciaś. W roku 1962 rozpoczęła się budowa dużego budynku szkolnego przy ul. Żabie Oczko 1, który został przekazany do użytku w roku 1965. Dyrektorem szkołyjuż w nowym budynku był p. Jan Ciaś, a po jego odejściu na emeryturę, obowiązki te przejął p. Stanisław Soliwoda. Każdy mieszkaniec Milanówka wie, że urna z sercem wielkiego kompozytora Fryderyka Chopina wyniesiona ze spalonego w czasie Powstania Warszawskiego kościoła Św. Krzyża, trafiła do kościoła w Milanówku (9 września 1944 r.). Pamięć o tym wydarzeniu była i jest ciągle żywa. Przy plebanii kościoła Św. Jadwigi znajduję się popiersie Fryderyka Chopina. Na tej plebanii przechowywano urnę z sercem Fryderyka Chopina w czasie 9 września 1944 r. do 17 października 1945 r. Żeby uczcić to wydarzenie i pielęgnować o nim pamięć w czerwcu 1974 r. Szkole Podstawowej nr 3 nadano imię Fryderyka Chopina. Szkoła Podstawowa funkcjonowała tu, aż do reformy, a kolejnymi dyrektorami byli: p. R. Zaleski, p. H. Wywiałek, p. W. Czajkowski, p. J. Ciarka, p. K. Kotyńska i p. K. Filipiak. Na podstawie uchwały Rady Miasta Milanówka z dnia 09.03.1999 r.zostało powołane do działania Publiczne Gimnazjum przy ul. Żabie Oczko 1. Rozpoczęło swoja pracę 1 września 1999 r. Dyrektorem szkoły został pan Krzysztof Filipiak. Placówka posiada liczne pracownie zaopatrzone w pomoce naukowe, w tym pracownię językową, chemiczną, fizyczną, biologiczną, geograficzną, matematyczną i informatyczną. W roku 2002 otwarto przy naszym gimnazjum nowoczesną halę sportową. Ostatnie zmiany, które nastąpiły to reaktywowanie klas szkoły podstawowej. Zmiana nastąpiła na podstawie uchwały Rady Miasta Milanówka z dnia 28 maja 2002 roku, na podstawie której utworzono Zespół Szkół Gminnych nr 3. Placówka przyjęła również imię Fryderyka Chopina.
Na podstawie Kroniki Szkolnej opracowała mgr Renata Kossakowska