MOI SKRZYDLACI PRZYJACIELE

"Moi skrzydlaci przyjaciele"

innowacja pedagogiczna dla uczniów klas I-III.

Dziękujemy wszystkim uczniom i rodzicom.

Ptasia spiżarnia jest pełna.

Dzięki Wam i Waszym rodzicom głód zimą nie grozi naszym skrzydlatym przyjaciołom. Udało się zrobić zapasy na całą zimę.

Nas zima nie zaskoczy. Przygotowane przez dzieci karmniki tylko czekają aby je zawiesić.

Będzie to możliwe gdy chwyci mróz i spadnie śnieg. Wówczas pojawi się na naszej stronie fotorelacja z otwarcia ptasiej stołówki.

Na chwile obecną nasze działania koncentrują się na teoretycznym aspekcie pomocy ptakom.

Pierwszy mróz i śnieg to sygnał, że czas wywiesić karmniki. Warto jednak wiedzieć jak mądrze dokarmiać ptaki, aby im nie zaszkodzić.

Dokarmianie ptaków to duża odpowiedzialność. Jeśli jest źle zorganizowane może ptakom bardziej zaszkodzić niż chłód czy głód. Przypominamy o czym należy pamiętać decydując się na dostarczanie ptakom dodatkowego pożywienia zimą.

Dokarmianie najlepiej rozpocząć nie wcześniej niż po pierwszych opadach śniegu, bo dopiero wtedy zdobywanie pożywienia staje się utrudnione. Ptaki szybko przyzwyczajają się do miejsca dokarmiania, ważne jest też konsekwentne i regularne wykładanie karmy.

Trzeba pamiętać także o systematycznym czyszczeniu karmnika i usuwaniu z niego niezjedzonych resztek i odchodów ptaków. Aby nie dopuścić do przenoszenia chorób między gatunkami oraz zadbać o własne bezpieczeństwo, należy sprzątać karmnik zawsze w rękawiczkach.

Pokarm musi być świeży, naturalny, bez dodatku soli i przypraw. Ptaków nie wolno karmić zepsutym jedzeniem, czy resztkami ze śmietnika, bo pleśń może im tak samo zaszkodzić jak ludziom.

Czym karmić poszczególne gatunki?

• drobne ptaki wróblowate, czyli wróble, sikory, kowaliki, dzwońce czy trznadle najlepiej karmić mieszanką nasion: słonecznika, konopi, prosa, pszenicy, owsa albo płatków owsianych - część z nich można wyłuskać, inne pozostawić w łupinach;
  • większe gatunki ptaków, takie jak sierpówki, gołębie, kawki czy gawrony należy dokarmiać większymi nasionami, np. pszenicą, grubą kaszą oraz pokrojonym w kostkę czerstwym białym pieczywem;
  • dla sikor i dzięciołów można powiesić kawałki niesolonej, surowej słoniny, ale nie może ona wisieć dłużej niż dwa tygodnie;
  • kosy lub kwiczoły chętnie zjedzą pokrojone jabłka, owoce rokitnika, jarzębiny, borówki, albo rodzynki czy suszone morele;
  • ptaki wodne, takie jak kaczki czy łabędzie można dokarmiać tylko w czasie silnych mrozów – najlepiej ziarnami zbóż, drobno pokrojonymi warzywami czy kukurydzą.

Oprócz regularnego dokarmiania i wykładania smacznego jedzenia ważne jest też bezpieczeństwo skrzydlatych. Na zawieszenie karmnika należy wybrać miejsce zaciszne, osłonięte od wiatru, np. za ścianą domu lub szpalerem krzewów. Ptaki muszą mieć do niego łatwy dostęp i zapewnioną drogę ucieczki np. przed innymi większymi gatunkami albo przed kotem. Karmnik powinien mieć duży skośny dach chroniący przed śniegiem i deszczem. Namoczone ziarna i chleb szybko pleśnieją, a zjedzenie przez ptaka zepsutego pokarmu może spowodować zaburzenia pracy przewodu pokarmowego.

Dokarmianie najlepiej zakończyć wczesną wiosną, najczęściej na początku marca, kiedy ptaki są już w stanie łatwo zdobyć samodzielnie pożywienie.

Wraz z nastaniem wiosny nasi uczniowie przystąpili do porządków w szkolnym ogródku.
Pamiętając o ptasich przyjaciołach uczniowie klas I-III otworzyli ptasią stołówkę.
Celem działań jest wspomaganie skrzydlatych przyjaciół w odbudowaniu ptasich siedlisk na terenie miasta Milanówek poprzez dożywienie po ubogim, zimowym okresie.
Mali "Trójkowicze" pod kierunkiem nauczycieli wykonywali przeróżne karmniki, zarówno takie w pełni organiczne jak i z wtórnym wykorzystaniem różnorodnych materiałów.
Przyświecała im myśl "Nie wyrzucaj! Wykorzystaj!"
Oto ich dokonania: