Jesteś tutaj: Start / Nasz patron

Nasz patron

Fryderyk Franciszek Chopin urodzony 1 III 1810r w Żelazowej Woli. Wielki kompozytor i pianista polski. Ojciec Fryderyka (Mikołaj Chopin) był z pochodzenia Francuzem. W wieku 16 lat przyjechał do Polski, i w 1806 poślubił Justynę Krzyżanowską. Urodziły im się trzy córki i jeden syn (Ludwika, Izabela, Emilia i Fryderyk). Jakiś czas po narodzinach syna, rodzina przeprowadziła się do Warszawy.Fryderyk był wybitnie uzdolnionym dzieckiem. W wieku 7 lat ułożył dwa polonezy. Jego kariera rozpoczęła się od publicznych koncertów dobroczynnych. Już w tak młodym wieku porównywany był on do Mozarta. W wieku 15 lat Fryderyk Chopin opublikował Oplus l., rondo na fortepian. W 1817r. Rozpoczął studia pod kierunkiem J.Elsnera.W 1829r. wyjechał do Wiednia. Wystąpił tam z serią koncertów na wielu dużych przyjęciach. Jego twórczocią było zachwycone całe miasto. Wrócił do Warszawy. W tym czasie powstały dwa koncerty na temat "LA ci darem" z opery "Don Giovanni" Mozarta. Dodał do tych utworów swoją technikę gry na fortepianie. Muzyka Chopina nigdy nie była pozbawiona głębokiego znaczenia.W wieku 20 lat wyjechał do Paryża (2.XI.1830). W drodze do Paryża dowiedział się o krwawym stłumieniu Polaków przez Rosjan w powstaniu listopadowym. W rozpaczy po tym wydarzeniu napisał etiudę Rewolucyjną. Przyjechał do Paryża w 1831r. Spotkał się tam m.in. z A.Mickiewiczem, S.Witwickim, C.Norwidem i z J.Fontanem, którzy przebywali tam na emigracji. Udzielał lekcji gry na fortepianie.W 1835r. odwiedził Drezno. Poznał tam piękną Marię Wodzińską, którą chciał polubić, jednak na drodze ich małżeństwa stanęli rodzice dziewczyny. W 1836r kompozytor poznał francuską pisarkę George Sand (jej prawdziwe imię Aurore Dudevant). Niebawem Wszystkie wolne chwile zaczęli spędzać ze sobą. George troszczyła się o zdrowie Fryderyka, ponieważ był on człowiekiem chorowitym. W 1839r. stan zdrowia kompozytora zaczął pogarszać się. Były już widoczne lekkie objawy gruźlicy.Niedługo potem związek Fryderyka z George zaczął się rozpadać. Rozstali się się w 1847r, co było powodem pogorszenia się kondycji psychicznej artysty. W kwietni 1848r. Chopin udał sie do Anglii, gdzie ciężko chory koncertował jeszcze w Londynie. Miał już wówczas kłopoty z oddychaniem. Po powrocie do Paryża napisał jeszcze dwa mazurki. W czasie ostatnich dni życia Fryderyka opiekowała się nim jego siostra Ludwika. Chopin zmarł 17.X.1849r. Pochowano go na paryskim cmentarzu Pere la Chaise. Po wielu latach serce Fryderyka Chopina przewieziono do Warszawy i zamurowano w jednej z bocznych naw Kocioła Świętego Krzyża. Chopin tworzył kompozycje fortepianowe (wyj. dwa koncerty z orkiestrą- f-moll i e-moll). Stworzył 2 fantazje, 27 etiud, 26 preludiów, 17 polonezów, 58 mazurków, 17 walców, 21 nokturnów, 4 ballady, 4 scherza, 4 impromtus i utwory kameralne, pieni itp.. Mazurki, walce i polonezy komponował w kraju.
Informację o Patronie Szkoły opracowały Magda Dąbrowska i Dorota Dziarczykowska

Stowarzyszenie " Rodzina Szkół Chopinowskich”:
1.Gimnazjum nr 3 im.F.Chopina w Milanówku
2.Gimnazjum nr 3 w Sochaczewie